AI kan gøre en forskel for mennesker med handicap og for arbejdet i handicaporganisationerne. AI kan måske aflaste rådgivningen, gøre det lettere at finde den rette viden eller måske hjælpe med at styrke kommunikationen til medlemmerne. Men hvornår skal vi bruge AI og hvornår skal vi lade være? Skaber vi mere effektiv medlemsservice eller skaber vi bare distance til vores medlemmer?
Til webinaret får du en kort indføring i generativ AI, socioteknisk tænkning og STAIR-metoden, som er et værktøj til at reflektere og tage beslutninger om, hvordan og hvornår din organisation vil bruge AI aktivt i sit arbejde, og hvordan man kan etablere en god brug ved at afklare væsentlige spørgsmål internt.
Webinaret er ikke er en indføring i, hvordan AI kan bruges, men mere de bagvedliggende overvejelser I som organisation skal gøre, når I kaster jer ud i de nye muligheder.
Webinaret ligger i forlængelse af en fysisk workshop om STAIR-metoden, men du kan deltage i webinaret uanset om du har deltaget i workshoppen eller kender til STAIR-metoden.