Ny viden om unge med kronisk eller alvorlig fysisk sygdom og uddannelse

3 undersøgelser fra Egmont Fonden sætter spot på oplevelser med uddannelse og uddannelses- og beskæftigelsesgrad blandt unge med kronisk eller alvorlig fysisk sygdom samt økonomiske potentialer for den enkelte og samfundet. Fonden vil også vil udbrede erfaringer fra ungefællesskabet SygtStærk, der er for unge mellem 13-24 år med kronisk og alvorlig sygdom.

Dobbelt så mange har ikke en ungdomsuddannelse
Næsten hver fjerde ung med kronisk eller alvorlig fysisk sygdom (23 %) har ikke gennemført en ungdomsuddannelse ved 30-34-årsalederen. Det er næsten dobbelt så mange som befolkningen som helhed. Det fremgår af en registerundersøgelse som Rambøll har udarbejdet for Egmont Fonden (Livsmuligheder og samfundsøkonomisk potentiale, 2025). Undersøgelsen viser også, at hvis blot denne andel kan sænkes med ét procentpoint til 22 pct. på en typisk årgang, ville der være en samfundsøkonomisk gevinst på godt 50 millioner kr., når årgangen fylder 35 år.

Undersøgelsen ’Uddannelse og beskæftigelse blandt unge med kronisk og/eller alvorlig sygdom i ungdommen’ (2025), ligeledes udarbejdet af Rambøll, viser desuden, at som 30-årig har 8 procentpoint færre opnået en videregående uddannelse ift. befolkningen generelt, og 12 procentpoint færre er i beskæftigelse. Næsten hver 11. unge i Danmark mellem 12- 24 år har været i berøring med kronisk eller alvorlig fysisk sygdom.

Unge efterlyser fællesskaber og fleksibilitet
En interviewundersøgelse blandt 23 unge med kroniske eller alvorlig fysisk sygdom viser at sygdomme fylder meget i deres ungdomsliv, herunder uddannelse, bl.a. fordi den tærer på deres energi, er de er væk fra venner og uddannelse og i hyppig kontakt med ’systemet’. Deres pointer er samlet i 5 anbefalinger, nemlig:

  • Få os med i uddannelsens fællesskaber
  • Gør regler og rettigheder tydeligere
  • Giv os fleksibilitet i uddannelsesforløbet
  • Sørg for at vi kan deltage i undervisningen
  • Mød os med tiltro og forventninger

Undersøgelsen (Unge med kronisk eller alvorlig fysisk sygdom – og deres oplevelse af skolegang og uddannelse, 2024) er gennemført af Maple for Egmont Fonden.

SygtStærk – et transformativt fællesskab
SygtStærk er et mobiliserende fællesskab og består af en række forskellige initiver for unge med kronisk eller alvorlig fysisk sygdom. Fællesskabet skal give mod og handlekraft ift. livsmestring og uddannelse. SygtStærk driver bl.a. et livsmestringsprogram og et fysisk og et online community, ligesom man kan finde brevkasse, podcast mv. Egmont Fonden ønsker at udbrede indsatsen de kommende 4 år til det meste af landet.

Find ’Egmont Indsigt 2’, der beskriver undersøgelsernes resultater, samt baggrundsrapporter her