Fire mænd og en kvinde sidder omkring et bord og snakker. De smiler.

Workshops og oplæg på beskæftigelsesområdet

Arbejdsfælleskabet er et af de mest betydningsfulde. Vi finder nye veje til beskæftigelse sammen mennesker med handicap, virksomheder og den offentlige sektor. Se hvilke oplæg og præsentationer vi tilbyder herunder. Vi tilpasser gerne et oplæg specifikt til jeres interesser.

Oplæg

Handicap på arbejdspladsen?

Dette oplæg henvender sig til virksomheder og organisationer, der efterspørger grundlæggende forståelse og viden om handicap med fokus på mulige barrierer men også tilpasninger og løsninger, der kan understøtte inklusion og trivsel for medarbejdere med handicap.

Indhold: Grundlæggende information om forskellige typer af handicap (fysiske, sensoriske, kognitive osv.), udfordringer i arbejdssammenhænge og generel forståelse af, hvordan man skaber inklusion.

Med solsikken på arbejde – oplæg om inklusion af medarbejdere med usynlige handicap.

Dette oplæg henvender sig til virksomheder og organisationer, der ønsker indsigt i, hvad erfaringerne og læringen har været Solsikkeprogrammets udbredelse i Danmark, hvor mere end 450 virksomheder arbejder for øget inklusion af medarbejdere og kunder med usynlige handicap,

Indhold: Information om, hvordan medarbejdere med usynlige handicap kan møde barrierer i arbejdsfælleskabet – og herunder hvordan øget forståelse og bevidsthed kan skabe nye muligheder.

Fremtidens beskæftigelsesindsats for mennesker med handicap

Dette oplæg henvender sig primært til kommuner/jobcentre og andre aktører i beskæftigelsesindsatsen, der ønsker indblik i borgere med handicap og arbejdsgiveres barrierer, ønsker og behov i tilrettelæggelsen af beskæftigelsesindsatser-

Indhold: Med afsæt i brugerundersøgelse fremlægges borger- og arbejdsgiverperspektiver på beskæftigelsesindsatsen på et praksisnært niveau koblet med en diskussion af rammer, organisering og greb, som kan styrke indsatsen.

Workshops

Rekruttering og fastholdelse medarbejdere med handicap

Formål: Udruste HR og ledere med viden om, hvordan de bedst rekrutterer og fastholder medarbejdere med handicap.

Indhold: Vejledning i rekrutteringsprocesser, onboarding og trivsel, tilgængelige samtaleværktøjer mv., handicapkompenserende ordninger mv.

Aktiviteter: Mix af oplæg, simulering af interviews og facilitering af øvelser, der identificerer kritiske faser i rekrutteringen og ansættelsesforløbet.

Inklusion i fællesskabet

Formål: Skabe bevidsthed og indsigt i de deltagelsesprocesser, som vi alle indgår i på arbejdspladsen. Støtte organisationen i at skabe en langvarig kulturændring mod en mere inkluderende arbejdsplads.

Indhold: Forståelse af deltagelsesprocesser samt indblik i de forskellige roller, vi kan indtage for at understøtte mere inkluderende processer.

Aktiviteter: Mix af oplæg og facilitering af øvelser, der skaber øget forståelse for hæmmende og fremmende adfærd/roller ift. inkluderende deltagelsesprocesser.

Ledelse og Inklusion

Formål: Støtte ledere i at udvikle en inkluderende ledelseprakis, der tager højde for alle medarbejderes behov og skaber tryghed for medarbejdere med handicap.

Indhold: Ledelsestræning, inklusionsstrategier, og hvordan man skaber et miljø, hvor mangfoldighed er en styrke.

Aktiviteter: Diskussioner om udfordringer i ledelse af diversificerede teams, case-øvelser med refleksion og gruppearbejde om inkluderende ledelses

Møde i VOH's beskæftigelsesnetværk om job og handicap.
Billede af program og deltagere i mødet

Vil du have besøg af vores beskæftigelseskonsulenter?

Tag fat i konsulenterne på beskæftigelsesområdet, hvis du er interesseret i en workshop eller et oplæg om inklusion og beskæftigelse.

Billede af Cathrine Christoffersen på blå baggrund.

Cathrine Christophersen

Cathrine Christophersen

44 14 28 27

Portrætbillede af Rasmus Duus

Rasmus Duus

Udviklingsleder og konsulent

51 86 82 00

Portrætbillede af Mads Brix Baulund

Mads Brix Monggaard

Konsulent

92 82 45 85