Ny viden om erfaringer med rekruttering af medarbejdere med nedsat arbejdsevne

Rekrutteringsanalysen 2025  fra konsulenthuset Ballisager udkom september og viser, at virksomheder gerne vil ansætte personer med nedsat arbejdsevne – men manglende tid og viden spænder ben. Se udvalgte resultater her.

Rekrutteringsanalysen 2025  fra konsulenthuset Ballisager giver indblik i arbejdsgiveres erfaringer og perspektiver på motivation og barrierer for ansættelse medarbejdere med nedsat arbejdsevne:

Socialt ansvar er drivende

Danske virksomheder er generelt åbne over for at ansætte personer med nedsat arbejdsevne. De virksomheder, der allerede har denne målgruppe ansat, peger især på to motiver: at de gerne vil tage et socialt ansvar (80 %) og at de ”ansætter, når den rette kandidat henvender sig” (53 %).

Skånehensyn og dårlig matchning er barrierer

Analysen viser også barrierer. Blandt de store private virksomheder svarer 24 %, at de ikke kan imødekomme skånehensyn. Den typiske årsag til, at personer med nedsat arbejdsevne ikke ansættes, er dog ifølge virksomhederne, at den rette kandidat ikke har henvendt sig (44 %).

Intern prioritering er afgørende

Når virksomheder bliver spurgt, hvad der kan motivere dem til at ansætte flere inden for denne målgruppe, peger over halvdelen (51 %) på, at det kræver interne prioriteringer og mere tid til opgaven. Derudover efterlyser især små private virksomheder (41 %) mere viden om ordninger, der kan støtte samarbejdet. .

Ballisager Rekrutteringsanalyse 2025

Find analysen her, hvor der er særskilt kapitel med tal for arbejdsgivernes erfaringer med ansættelse af medarbejdere med nedsat arbejdsevne

Find analysen her
LÆS MERE