I foråret 2026 vil Akademikernes A-kasse, Lærernes A-kasse og Djøf gennemføre netværksforløb for studerende og dimittender med funktionsnedsættelse som del af afprøvningen af et netværkskoncept i udviklingsprojektet Bedre overgange til arbejdsmarkedet.
Studerende efterspørger støtte ved overgangen til arbejdsmarkedet
Afdækningen i projektets første fase viser, at studerende og dimittender med funktionsnedsættelser oplever udfordringer i overgangen til job. De fortæller bl.a., at de finder det vanskeligt, hvordan man skal takle kommunikation om behov og funktionsnedsættelser til potentielle arbejdsgivere, mangler viden om støtteordninger og hvordan de kan bruges i praksis samt er bekymret for om de kan finde et job, der matcher dem. Desuden efterspørger de mulighed for at vende udfordringer og gode erfaringer med andre samme situation.
Netværksgrupperne skal derfor styrke deltagernes viden og kompetencer ift. at søge job med en funktionsnedsættelse og skabe mulighed for netværk blandt ligesindede, der kan giver deltagerne inspiration og støtte i forhold til jobsøgning.
A-kasser og fagforeninger som stærke samarbejdspartnere
A-kasser og fagforeninger er rettet mod netop det arbejdsmarked, som deltagerne har kvalificeret sig til via deres uddannelse, og de har stor erfaring med arbejdsmarkedsrettede indsatser – herunder forskellige typer netværk. Forankringen i a-kasser og fagforeninger giver derfor et stærkt og fagspecifikt udgangspunkt for netværksgrupperne.
Projektet Bedre overgange til arbejdsmarkedet er finansieret af Videnscenter for Inkluderende Læringsmiljøer under Studenterrådgivningen mens Videncenter om handicap står for gennemførelsen.
Netværksgrupper
Videnscenter om handicap udvikler i projektet et letanvendeligt netværkskonceptet sammen med og til a-kasser og fagforeninger. Konceptet består af:
- Et netværksforløb på 4 gange af 2,5-3 timers varighed
- Mindre grupper på ca. 8–12 deltagere
- Facilitering ved a-kassen eller fagforeningen
- Faciliteringsguide med beskrivelse af 5 hovedtemaer med tilhørende øvelser og konkrete redskaber.
- Fokus på peerelement, handlemuligheder og en gennemgående struktur.
Derudover kan der lægges op til, at deltagerne fortsætter netværksgruppen med selvfaciliterede møder. Der udarbejdes også materialer, der understøtter den selvfaciliterede del.
Involvering er omdrejningspunktet
Konceptet udvikles på baggrund af en omfattende involvering af studerende og dimittender med funktionsnedsættelser, fagforeninger og a-kasser, uddannelsesinstitutioner, virksomheder og andre vidensaktører. Særligt studerende og dimittender samt fagforeninger og a-kasser har bidraget til udformningen på flere workshops.
Afprøvningen evalueres løbende og resultater herfra vil danne grundlag for justering af konceptet.
Del af den nye handicappolitiske handlingsplan
Indsatsen er blevet del af den nye handicappolitiske handlingsplan Flere med handicap i uddannelse og beskæftigelse. Det betyder, at netværksgrupperne kan videreudvikles og udbredes i 2027 og 2028. Der er afsat i alt 6 mio. kr. til, at initiativet herigennem kan komme endnu flere studerende og dimittender til gavn i de kommende år.



