Ny interviewundersøgelse: Overgangen fra STU er fyldt med dilemmaer og snubletråde

Billede af computerskæm, der viser forsiden af rapporten

Hvordan oplever unge selv tiden i overgangen fra en særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (STU)? En ny interviewundersøgelse, som VOH står bag, giver et unikt indblik i de unges egne erfaringer med overgangen fra STU til livet efter skole – og peger på en række centrale områder, hvor praksis kan styrkes.

Rapporten bygger på interviews og samtaler med 14 tidligere STU-elever samt medarbejdere fra tre STU’er og to nyere tilbud til unge efter STU. Fokus er særligt på, hvad der hjælper de unge videre i beskæftigelse, uddannelse og meningsfulde aktiviteter – og hvad der kan stå i vejen.

Undersøgelsen viser, at overgangen fra STU er et afgørende og kritisk tidspunkt for mange unge. Flere lykkes med at gå videre i job, uddannelse eller andre tilbud, men alt for mange oplever usikkerhed, ventetid eller perioder helt uden aktivitet. Selv få ugers ophold uden aktivitet efter endt STU beskrives som belastende og kan føre til tab af energi, motivation og sociale relationer.

Fire centrale elementer i den gode overgang

  1. Balance mellem personlig udvikling og beskæftigelse

De unge fortæller, at STU’en i høj grad giver dem personlig og social udvikling – men også, at praktikforløb kan være afgørende for afklaring. Samtidig kan for tidlig afklaring lukke døre, før de unge er klar.

  1. En tydelig plan skaber tryghed

Det er afgørende, at den unge kender næste skridt inden STU’en slutter. Manglende plan eller lang ventetid forstærker utryghed og bekymringer og kan få store konsekvenser for trivsel og udvikling. Et godt samarbejde mellem STU, kommune og familie er centralt for at få planerne på plads i tide.

  1. Håndholdt støtte på arbejdspladsen

Mange unge har brug for tæt støtte i starten af et nyt forløb. Særligt på ordinære arbejdspladser kan der mangle en person, de kan gå til. Flere STU’er peger derfor på behovet for mentor- eller følgeskabsordninger, hvor en kendt støtteperson følger den unge i den første tid efter STU .

  1. Sociale relationer skal fastholdes

De unge fremhæver fællesskabet på STU som noget af det vigtigste – men mange mister kontakten, når STU’en slutter. Netværksgrupper og klubtilbud efter endt STU viser sig som stærke greb til at støtte de unges trivsel og fastholde relationer og fælleskaber i overgangen.

Behov for flere veje videre

Rapporten peger desuden på behovet for nye og mere fleksible veje efter STU. Eksempelvis viser erfaringer fra Flexuddannelsen og Joballiancen, at særligt tilrettelagte brobygnings- og opkvalificeringsforløb kan støtte flere unge i at opnå varig tilknytning til arbejdsmarkedet.

Tak til de deltagende unge og organisationer

VOH retter en stor tak til de tidligere STU-elever, STU-medarbejdere og organisationer, der har bidraget med erfaringer og perspektiver.

Download undersøgelsen her

  • Overgange fra STU

    PDF dokument
    Download

Vil du vide mere?

Tag fat i vores konsulenter på området

Rasmus Duus

Udviklingsleder og konsulent

51 86 82 00

Janina Gaarde Rasmussen

Videns- og analysekonsulent

(+45) 92 82 50 96